Jakie modne firany wybrać do swojego domu?

Firany i zasłony są idealnym dopełnieniem przytulnego wnętrza, które nadają mu niepowtarzalny klimat. W ostatnich latach moda dotycząca firan staje się coraz bardziej różnorodna, od klasycznych białych firan, przez firany w mocnych, odważnych kolorach aż po najbardziej awangardowe i nowoczesne rozwiązania.

Jakie firanki do jakiego wnętrza?

Modne firany do salonu są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie pokój dzienny pełni reprezentacyjną funkcję domu. O czym należy pamiętać szukając odpowiednich firan do salonu?

Pokój dzienny powinien być oświetlonym jasnym, lecz miękkim światłem. Aby w taki sposób zabezpieczać okna przed promieniami słonecznymi należy wybrać firany w odcieniu bieli, beżu lub złamanej bieli, a uszyte z lekkiego i zwiewnego tiulu.

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym się regenerujemy, dlatego ważne, by zabezpieczyć okna w taki sposób, by z samego rana nie budziły nas pierwsze promienie słońca. W zależności od dominującej kolorystyki sypialni, warto zastanowić się nad zasłonami w mocniejszym kolorze, oraz uszytych z materiału dużo grubszego niż firany z pokoju dziennego.

Jaką długość firan wybrać?

Jest to silnie uzależnione od tego w jakim rozmiarze okna się posiada. W salonach najlepiej wyglądają firany sięgające samej podłogi, zaś w sypialniach mogą dużo lepiej sprawdzić się zasłony i firany o takiej długości, która pozwala na swobodny dostęp do parapetu.  Często zdarza się, że sypialnia jest najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu w którym spędzamy ogrom czasu, dlatego warto by pokój ten był jak najbardziej funkcjonalny.

Najbardziej popularne style firan

Minimalistyczne proste wnętrza najlepiej wyglądają z firanami bez wzorów, lub z delikatnymi zdobieniami haftu lub z symetrycznymi, geometrycznymi wzorami. Jest to najlepsze rozwiazanie dla mieszkań, które znajdują się w tradycyjnym blokowym budownictwie. Wybierając śnieżnobiałe firany optycznie można powiększyć pomieszczenie, dlatego jest to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie dla osób o niewielkim pokoju dziennym.

Jak widać, od kilku lat dominującym i najbardziej preferowanym stylem co do firan w pokoju dziennym są te wykonane w stylu minimalistycznym, w odcieniach bieli i beżu. Chcąc zachować elegancki klimat nawet niewielkiego pomieszczenia, warto wybrać dobrej jakości firany o prostym, lub symetrycznym czy geometrycznym wzorze i unikać jaskrawych kolorów. By pokój nabrał lekkości ważne by firany były wykonane z tiulu lub innego lekkiego materiału, tak, aby pokój nie był zdominowany wizualnie przez zasłony, oraz by ładnie rozproszone światło mogło dostawać się do środka salonu.

About the Author

You may also like these